Üveys Zikri zararları

Bu makalemizde üveys zikri ve üveys tarikanını ele alacağız. Kendileri her ne kadar tarikat olmadıklarını belirtselerde yinede tarikata benzer bir şekilde yapılanma olduğu ortada. Yeni giren kişiye bir öğretmen atıyorlar o onun hocası gibi oluyor. Biz neden üveys zikrini eleştiriyo ve uzak durulması gerektiğini söylüyoruz ? Bizler kimseye zikir çekmeyin, zikir çeken deli olur demiyoruz ancak zikir Allah rızası için çekilir. Zikir çekmekteki temel amaç Allahı anmak ve onun rızasını istemek amaçlı olur. Üveys tarikanının diğer cemaat ve tarikatlar tarafından sürekli topa tutulma sebebi ise zikirlerin Allah rızası haricinde çeşitli kerametler için çekiliyor olmasıdır. Üveys zikrine girip şeytan musallatı yaşayan çok sayıda insan var, bu oran azımsanmayacak kadar fazla. Hatta çarpılan sayısı mevcut üye sayısından fazla diyebiliriz. Doğrusunu Allah bilir. Zikir çalışmasına başlamak demek tasavvuf demektir. Eğer tasavvufa başlamış iseniz neyi nasıl yapmanız gerektiği konusunda bir bilene danışmalısınız. İlla bi şeyhe bağlanmanız gerekmez lakin girmiş olduğunuz topluluğu, tarikatı iyi araştırmalısınız. Peki ne olduda bu kadar insan üveys tarikatına girerek musallat yaşadı. Kişi cenneti garantilediğini düşündüğünde ya da Allah rızası için değil keramet görmek için zikir çekmeye başladığında cinlerin istilasına uğrayabilir. İslamiyette keramet vardır birde istidraç vardır. Keramet olarak Allah dostlarının gösterdiği kerametleri örnek verebiliriz. İstidraç ise şeytani keramettir. Örneğin şeytan bazı olayları içinize ilham eder siz kalbim temiz sanırsınız sizinle top gibi oynar. Siz zannedersiniz ki 6. Hissim kuvvetli halbuki şeytan arka planda sizi çoktan oyuncağa çevirmiştir. Üveys zikri yapan kardeşlerimize hitaben şunları söylemek istiyorum; Bizler kesinlikle zikir yapmayın Allahı anmayın demiyoruz hatta teşvik ediyoruz lakin ibadetlerinizi keramet için değil Allah rızası için yapın. Şeytan size cenneti garantilemiş gibi hava veriyor. Sizler uçuyorum kaçıyorum sanıyorsunuz. Bu tarikata giripte musallat yaşayan çok fazla kardeşimiz var, araştırırsanız görürsünüz. İnstagramda üveys zikri aldatmacası yazdığınızda eski üveyscilerin yorumlarını görebilirsiniz.

Tekrar söylüyorum bizler zikir çekmeyin zikir kötüdür demiyoruz. Keramet için zikir ibadet yapmayın, kendinizi cenneti garantilemiş olarak görmeyin. Şeytan sizleri cenneti garantilemişsiniz gibi kandırabilir. Zikirleri yaparken yanında muhakkak korunma dualarınada okuyun.

Bu makalemizde üveys zikrine değindik. Araştırmalarımızı yararlı buluyorsanız kanalımıza abone olabilirsiniz selam ve dua ile